Rezekció, azaz még a gyullad gyökerű fog is megmenthető

Az egyik leggyakrabban alkalmazott fogmegmentő és fájdalommegszüntető kezelés a gyökérkezelés. Mint azt már minden olvasónk tudhatja, a gyökérkezelés már végezhető lézerrel is, ami magas arányú sikerességet ígér, de a klasszikus módszereket alkalmazva van, hogy begyulladhat a fog gyökerének a vége, ami nagyon sokáig tud akár fajdalommentes is lenni, de a szervezetnek gócot jelent. Ekkor jön a rezekció, amelynek lézerfogászati alternatívájáról kérdeztük Dr. Fülöp Papp Mártát, a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat vezető fogorvosát és lézerfogászati specialistáját.
Mikor alkalmazzák a rezekciót? Milyen jellegzetességei vannak?
A rezekció egy olyan szájsebészeti beavatkozás, amelynél a fog gyökerének csúcsán keletkezett gyulladást távolítjuk el, hogy a fog megmenthető legyen.
Az alaphelyzet az, amikor egy fog megsérül, megbetegszik, elhal, és a baktériumok a gyökércsatornán keresztül kijutnak a csontszövetbe is. Itt egyre növekvő üreget alakítanak ki, amely először granulóma, később pedig már ciszta.
A rezekció különösen segítő szerepet kap, amikor olyan fog gyökere gyulladt be, amelyet már gyökérkezeltek és valamilyen fogpótlás miatt már került rögzítő csap a fogba. Ilyenkor ha nem lehetne megkerülni a csapot, azaz a csap vége felett közvetlenül a gyulladás helyén orvosolni a problémát, akkor csapeltávolítással kellene próbálkoznunk, aminél elég nagy a rizikó, a gyökérkezelt fog amúgy is törékenyebb mivolta miatt, a fog törése, repedése igen könnyen előfordulhat. Ekkor már csak implantációval vagy híddal lehetne pótolni a fogat. A rezekciós eljárással viszont a gyökércsúcs direktben eltávolítható, így a csap érintetlenül marad, nem kell cserélni, eltávolítani.
A méreten kívül van különbség a granuloma és a ciszta között?
A granuloma gyökérkezeléssel még gyógyítható, tehát van még arra esély, hogy visszaépül a csont és meggyógyul a fog. Ha már egy nagyobb cisztáról van szó, akkor nem elég sajnos egy gyökértömést készíteni, ilyenkor egy nagyobb, sebészi beavatkozást kell eszközölni, és ez a rezekció.
Ahhoz, hogy el tudjuk dönteni, hogy granulomáról vagy cisztáról van-e szó, szövettanra van szükség. Erre nem mindig van lehetőség, ezért főként a mérete alapján határozzuk meg őket. Ha kisebb elváltozást látunk, akkor csak egy gyökérkezeléssel ellátjuk a fogat és várunk. Felső állkapocs esetében fél évet, alsó állkapocs esetében pedig minimum 3 hónapot, hogy a gyulladás javul-e. Ha nem, akkor már biztosan tudható, hogy ciszta volt a fog körül.
Fogaink gyökérkezelése során a lézeres kezelés kiegészíti a hagyományos eljárást, tehát nem helyettesíti azt
A gyökérkezelést már csinálhatjuk lézerfogászati módszerekkel kiegészítve, használva a Biolase Waterlase iPlus-t is. Ekkor biztosak lehetünk abban, hogy sérült, gyulladt, fertőzött foggyökér és az azt körülvevő csontüreg ki lesz fertőtlenítve a lézerrel. Ha felmerül a gyanú, hogy graunuloma vagy ciszta található a foggyökér körül, akkor óriási előny, ha biztosan lehetünk abban, hogy a gyökércsatornából a hagyományos eljárásokkal szemben a lézerfogászat teljesen el tudja távolítani a gyulladásos szöveteket.
Miből áll egy lézeres sebészeti beavatkozás, egy rezekció?
A rezekció előtt két nappal elvégezzük a gyökérkezelést, utána egy gyökértömést teszünk a fogba.
Olykor a fog megmentése érdekében gyökércsúcs eltávolítást, azaz rezekciót kell alkalmazni
A későbbi rezekciós sebészeti műtét során lézerrel egy kis lebenyt képzünk az érintett fog ínyének külső felületén, azt lehajtjuk és a gyökércsúcsból körülbelül 3-4 mm-t lemetszünk a Biolase Waterlase iPlus segítségével, majd a gyulladt részt kitisztítjuk speciális nagyító alatt.
Ezt követően a még biztosabb hatás elérése érdekében lézerrel is végigfertőtlenítjük az egész csontüreget és a gyökérfelszínt. Lezárjuk a foggyökeret, a sebet beöltjük és a lézerrel egy sebpakolást teszünk a varratok mellé a szebb sebgyógyulás és a fertőtlenítés miatt.
Így jó eséllyel várhatjuk, hogy visszafordul a csontosodás és a megmenthetetlennek hitt fog meggyógyul!
Amennyiben szeretné fogászati és szájsebészeti problémáit lézerfogászati módszerekkel és lézerfogászati specialistákkal kezeltetni, Dr. Fülöp Papp Márta és a Naturadent biológiai és esztétikai fogászat fogorvos csapata vár mindenkit szeretettel Budapesten, a Fővám téren.
Naturadent
a természet erejével a fogak megmentéséért