Először 1998- ban vetődött fel, hogy olyan vállalkozást indítsunk, amely célközönsége kifejezetten a kertépítésbe belevágó átlag-ember. Olyan helyzetben voltunk ekkor, amilyenben most valószínűleg Ön is van. Felépült a családi házunk, és a legnagyobb természetességgel kezdtünk bele, hogy magunk építsük meg a kertet, amit megálmodtunk hozzá. Ekkor még nem sokat tudtunk az öntözésről, az automata öntözőrendszerek telepítéséről. Gyorsan kiderült, hogy a kertépítés sokkal nehezebb, mint gondoltuk. Az öntözőrendszer kiépítéséhez nem elég letenni néhány szórófejet és elültetni egy-két fát. Az öntözés ennél sokkal összetettebb feladat. Ahogy fejlődött a kert, egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy rossz helyre kerültek a különböző fatípusok, és a szórófejek is. Egy idő után - a kertbe kimenve - majdnem olyan összevisszaságot láttunk, mint amikor még javában folyt az építkezés. Mi pedig a tökéletességre törekedtünk, így nem kevés fáradtságunkba és időnkbe került ezután, hogy az öntöző témájú szakirodalom: az automata öntözőrendszerekről és a kertépítésről szóló írások segítségével, olyan hellyé tegyük kertünket, ahová mindig szívesen lépünk ki a házból. Végül sikerült megvalósítanunk, többet is, mint amit az elején elterveztünk. Kerti-tó, környezetbarát esővíz hasznosítási technika és automata öntöző is telepítésre került. Mindez önerőből, meglepően alacsony költségekkel. Ezután gondoltunk arra, hogy megszerzett tapasztalatainkat hasznosítsuk. Weboldalunkon és öntözőrendszer szaküzletünkben személyesen is igyekszünk tanácsainkkal, illetve az automata öntözőrendszerekhez szükséges alkatrészek forgalmazásával, megkönnyíteni azok dolgát, akik önmaguk szeretnék megoldani az öntözés kialakítását, illetve az egész kertépítést.
Az automata öntözőrendszert házilag is lehet kivítelezni, de azért nem árt szakemberrel konzultálni.
Eleinte csak öntöző szaküzlet voltunk, főként automata öntözőrendszerekkel foglalkoztunk. Az itthon legismertebb öntözőrendszer márkák - a Hunter, a Rain Bird, a Irritrol, a Nelson, a Toro és a K-Rain – megismerésében eljutottunk arra a szintre, hogy szaktudásunkat már oklevél is igazolja.
Később, mivel az öntözés nagyon szorosan kapcsolódik a kertépítéshez és - kicsit lazábban - a házépítéshez is, az igényeknek megfelelően bővítettük tevékenységünket, olyan területekkel, mint: a kertépítés, kertrendezés, a tóépítés és a központi porszívó telepítés. Jelen honlapunkon ezekről a szolgáltatásainkról is tájékozódhat, külön menüpont alatt.
Remélem, hamarosan Önt is elégedett ügyfeleink közt tudhatjuk!
Rain Bird, Hunter, Toro öntözőrendszer
Telepítés |
 |
 |
Földalatti csőrendszer (KPE csövek)

Ezen át jut a szórófejekbe a víz. A kivitelezéshez használunk KPE csöveket (keményfalú, 6-10Bar), illetve LPE (lágyfalú) csöveket. Ajánlatos kerülni a slag csöves kivitelezést (gardena módszer). Ezt a megoldást használja többek között a Hunter öntözőrendszer is.
Hunter és Rain Bird Szórófejek

Víznyomás hatására automatikusan kiemelkednek a földből, majd az öntözés végeztével visszasüllyednek. Ha éppen nincs locsolás, egyáltalán nem zavarják a látványt vagy a kert használatát, mivel a föld alatt tartózkodnak. A Hunter és Toro öntözőrendszer nem csökkenti kertje természetesességét.
Vezérlő automatika Rain Bird, Hunter és Toro öntözőrendszerhez

Segítségével a pázsit pontos időben, pontosan kiszámított vízmennyiséggel, egyenletesen permetezhető. A percenként felhasználható vízmennyiséget beosztva teszi gondmentessé a locsolást. Ha áramszünet következik be, a rendszerben lévő kis akkumulátornak köszönhetően a programok nem vesznek el, viszont az áramellátás helyreállásáig új öntözés nem indul. A Hunter öntözőrendszer készítőinek legújabb fejlesztése az XC CORE vezérlő, ami egész évben automatikusan beállítja a szezontól függően legoptimálisabb öntözési időt a napsütéses órák figyelembevételével.
Rain Bird, Hunter mágnesszelepek

A vezérlő automatika gyengeáramú (24 volt) jele nyitja és zárja a Toro öntözőrendszer szelepeit, vagyis indítja el és állítja le az öntözést. A mágnesszelepek alap esetben zárt helyzetben vannak.
Rain Bird esőkapcsoló

Bizonyos (beállítható) mennyiségű csapadék esetén a Rain Bird esőkapcsoló leállítja a locsolást, és csak akkor engedi újra indulni, ha már kiszáradt belőle a csapadék. Már a Toro és a Hunter öntözőrendszerekhez is léteznek eső és fagykapcsolók, illetve mini meteorológiai központ, ami számításba veszi a szél fújását. Az általunk forgalmazott márkák, amelyek telepítését, illetve javítását és karbantartását is vállaljuk: HUNTER, IRRITROL, RAIN BIRD, TORO, RAIN.
|
|
Automatikus öntözőrendszerek Hunter Rain Bird Toro Irrritrol

A Hunter öntözőrendszer mindig pontosan megfelelő mennyiségű vízzel látja el a növényzetet a lehető legoptimálisabb időpontokban végezve a locsolást. A kert tulajdonosa, így hátradőlhet, és élvezheti a professzionális öntözés eredményeit. Mivel a Toro öntözőrendszer pontosan kiszámítja a szükséges vízmennyiséget, egy évre kivetítve nagyon sok vizet megspórolhatunk vele.
Egy komoly kert öntözése sokkal nehezebb, ha manuálisan akarjuk megoldani. Naponta akár több óránk is elmehet rá, és közel sem lesz olyan minőségű a végeredmény, mintha Toro, Rain Bird, vagy Hunter öntözőrendszer végezte volna ezt a monoton munkát. A legfontosabb dolog, amit ezek az öntözőrendszerek nyújtani tudnak az anyagi megtakarítás mellett, az az idő, amit megspórolnak nekünk. A Rain Bird és a Toro öntözőrendszer, telepítésének költségeit már akár egy-öt éven belül visszahozza. Csak egy példa: Ha egy forró nyári napon öntözünk, a párolgás miatt az elhasznált víz 70%-a elvész, anélkül, hogy a növényzet hasznosítani tudta volna. Ha viszont éjszaka történik az öntözés, akkor csak 10% párolog el.
Az automatikus öntözőrendszerekkel a koncentrált növényi tápanyagokat, illetve a gyomirtó készítményeket is sokkal könnyebben el tudjuk juttatni a megfelelő helyre. Ezek az öntözőrendszerek, amikor éppen nem működnek, szinte láthatatlanok a kertben. A szórófejeket ellátó vezetékrendszer a föld alatt fut. A Rain Bird, a Hunter és a Toro öntözőrendszer szórófejei is a föld alatt vannak, és csak öntözéskor emelkednek ki.
Karbantartás

Mielőtt beáll a fagy, mindig ki kell fúvatni a rendszert sűrített levegővel, nehogy a benne maradt víz, jéggé fagyva megrongálja a vezetékeket. Ezután, a rendszer tavaszi újraindítása következik, ami sokszor gondot szokott okozni a tulajdonosoknak. Szintén fontos karbantartási munka a vízsugár útjába kerülő növényzet eltávolítása. Mindezeket a munkákat igény esetén mi elvégezzük.
Rain Bird, Hunter és Toro öntözőrendszerek javítása
A kert újratervezése-, bővítése esetén előfordul, hogy kénytelenek vagyunk áthelyezni, esetleg kibővíteni a Rain Bird, a Toro vagy a Hunter öntözőrendszer elemeit.
A leggyakoribb problémák, amik javítást szoktak igényelni: a kutya megrágja az öntöző fejeket ; fűnyíróval megsértjük őket ; a szelepaknában elfagy a mágnes szelep vagy a szelepszerelvény stb…
Mindezeknek a problémáknak a szakszerű megoldását is vállaljuk.
Hogyan működik az automata öntözőrendszer!
Az automata öntözőrendszer működése teljesen automatikus. Egy jól elkészített öntözőrendszert nem kell felügyelni, csak tavasszal elindítani és télen kompresszorral légteleníteni. Az előre elhelyezett szórófejek juttatják ki a megfelelő és előre beprogramozott víz mennyiségét. Minden szórófej típusnak megvan a pontos víz fogyasztása, amivel számolni kell.
Ezzel időt és pénzt spórolunk, nem beszélve a víz fölösleges elhasználásáról is.
Az öntözőrendszer szíve a Rain Bird mágnes szelep, amely folyamatosan nyomás alatt van, a mágnes szelep tetején található a szolenoid mely áram hatásár behúzza a tekercsbe a tüskét. Ez által utat enged a víz nyomás kiegyenlítésére a Hunter mágnesszelepbe, és a membrán megemelkedik, úszni fog. A víznek szabad utat engedve. A collos mágnes szelepeknek általában az átengedő képességük 120l/perc. A vezérlő automatika feladata, hogy az előre beprogramozott indítási idő, zónánkénti öntözés időtartalma alatt adja a feszültséget a mágnesszelep szolenoidnak. A feszültség gyenge áram 24 volt váltó. Így nem kell tartani a kertbe leásott vezeték áram csapásától. A hunter vezérlő automatika ellátja az esőérzékeléssel kapcsolatos teendőket is, leállítja az öntözést és csak miután kiszárad utána, engedi az öntözés újra indulását. A szórófejek elhelyezését célszerű a kert szélén elhelyezni és mindenképpen ajánlott a kétoldalas öntözés. A szórófejek a talaj síkjában helyezkednek el, a víz nyomásának hatására kiemelkednek a földből, majd az öntözés befejeztével visszasüllyednek oda egy rugó segítségével. A szórófejeket elég egy ásónyom mélységre helyezni a fölbe. Az öntözőrendszer téliesítését kompresszorral ki kell fujatni!
Az automata öntözőrendszer főbb elemei: -Vezérlő automatika (időzítő vezérlő)
- - Érzékelő (eső-fagy, talajnedvesség, szél)
- - Mágnes szelepek ( víz nyítása és zárására szolgál)
- - Szórófejek ( öntözés ellátása)
- - Kpe csővezeték a föld alatt ( víz eljuttatása a szórófejekig)
- - Összekötő fittingek a csövekhez ( KPE csövek összekötéséhez)
Ne féljen saját maga elkészíteni öntözőrendszerét, de azért kérjen tanácsokat öntözőrendszeres kollegától! Automata öntözőrendszer házilag is lehetséges!

Sziklai Tamás
Ügyvezető igazgató
Tel.:(20)4141544
www.vizozon.hu
www.öntözök.hu
|
|
|
|