Így változtak az online számlajelentés szabályai 2021-ben

Alig volt időnk megszokni a 2020 júliusában bevezetett új számlaadat-szolgáltatási szabályokat, máris itt az újabb módosítás. Januártól majdnem minden számlára rálát a NAV. Tekintsük át, hogy pontosan mi változott és hogyan érinti mindez a vállalkozásunkat?
Ezt hozta a 2021. január 4-i változás
Az online adatszolgáltatási kötelezettség már egyáltalán nem számít újdonságnak a vállalkozások életében, hiszen 2018 júliusa be kellett küldeni minden olyan számla információit, melyben minimum 100.000 forint áthárított áfát számítottak fel.
Az igazi változást azonban 2020 júliusa hozta, amikor a jelentési kötelezettséget kibővítették az összes belföldi vállalkozás részére készült számlára. Az idei év pedig az abszolút finálét tartogatta a NAV gazdaságfehérítő tervében: mostantól majdnem minden számlára rálát.
2020 januárjától két dolog változott:
1. Kibővült az adatszolgáltatásra kötelezett számlák köre
Ezentúl már nem csak a belföldi adóalanyok részére kiállított számlák adatai kerülnek jelentésre, hanem az összes belföldi és külföldi vállalkozásnak és magánszemélynek készített számláról információt kell adni. Ez alól csak azok a vállalkozások kivételek, akik a MOSS hatálya alatt teljesítik adóbevallási- és fizetési kötelezettségüket.
2. Megérkezett a NAV XML 3.0
Ez egy új séma, amit az adatok jelentéséhez kell alkalmazni. Korábban a 2.0-s sémán történt az adatszolgáltatás, amelyet a 3.0 követ. A váltásra azért van szükség, mert a kibővített adatszolgáltatás miatt több adat érkezik a NAV rendszerébe, amelyhez kellett a formátum bővítése.A NAV XML 3.0-ra a számlázó programoknak 2021. március 31-ig kell áttérniük.
Március 31-ig szankciómentességet biztosít a jogszabály
A törvényalkotók adtak némi türelmi időt a vállalkozásoknak és a számlázó programoknak a zökkenőmentes adatszolgáltatásba való belerázódásba és áttérésre.
2021. március 31-ig tehát nem büntetnek abban az esetben, ha a vállalkozó nem, vagy hibásan teljesíti az új jogszabály hatálya alá eső számlák adatszolgáltatását. A szankciómentesség szigorúan nem azokra a bizonylatokra vonatkozik, amelyeket eddig is be kellett küldeni a NAV-nak. Azokat továbbra is jelenteni kell, elmulasztásuk pedig bírsággal szankcionálható.
Azon vállalkozók esetében, akiket eddig nem érintett az adatszolgáltatás, fontos kitétel, hogy csak akkor élhetnek a három hónapos szankciómentességgel, ha az első jelentésre kötelezett számla kiállításáig regisztrálnak a NAV Online számla rendszerébe.
A március 31-i határidő a számlázó programokra is vonatkozik, eddig kell élesíteniük a NAV 3.0-t. A számlázók fejlesztői már hónapok óta dolgoznak a háttérben a rendszer felkészítésén, azonban a NAV 3.0 csak a jogszabály hatályba lépésének napján, január 4-én került ki élesben, így azt megelőzően lehetőségük sem volt valós helyzetben tesztelniük azt a szakembereknek. Ez azonban 2021. április 1-jéig zökkenőmentesen meg fog történni. Azon vállalkozóknak, akik számlázó programot használnak és azt összekötötték a NAV Online számla rendszerével, semmi tennivalójuk nincs, az átállást követően már automatikusan történik a kibővített adatszolgáltatás.
Azokat a számlaadatokat, melyek nem, vagy nem megfelelően lettek beküldve a szankciómentes időszak alatt, nem kell utólag sem pótolni.
Így automatizálható az online adatszolgáltatás
Akiket eddig is érintett az adatszolgáltatási kötelezettség és akár csak napi néhány számlát állítanak ki jól tudják, hogy mekkora adminisztrációs teher, ha nincs automatizálva a folyamat.
Kézi számlatömb használata esetén például egyesével meg kell írni a számlákat, majd szintén példányonként manuálisan feltölteni az Online számla felületére.
Szerencsére ma már kiváló online számlázó programok vannak a piacon, amelyekkel nem csak néhány gombnyomással készíthetünk számlákat, de teljesen leveszik a vállunkról az adatszolgáltatás terhét.
A Billingóval például könnyen és gyorsan kiállíthatók a számlák és a felhasználói fiók néhány perc alatt összeköthető az Online számla rendszerével, így a szükséges adatok automatikusan bekerülnek a NAV-hoz.