Csontsűrűség mérés, Teljestest vizsgálat - DEXA, Sonograph Kft.

A pajzsmirigybetegségek gyakoriak, a nők 2%-át , a férfiak 0,2%-át érintik.
A pajzsmirigyhormonok mind a csontépítésre, mind a csontbomlásra közvetlenül hatnak. A pajzsmirigy hormontöbblet felgyorsult csontanyagcserével jár együtt, amely fokozott csontvesztést és csökkent csont ásványi anyag tartalmat okoz. A csontvesztés mind a trabecularis (csontgerendákat), mind a corticalis (csontkéreg) területet érinti. A pajzsmirigy hormon többlet (túlműködés) elsősorban a csontkéreg, a corticalis állományát érinti, azt károsítja.
Hatásos kezelés ellenére sem mindig áll vissza a szabályos csontszerkezet.
A pajzsmirigy hormon hiánya is csontanyagcsere zavarokat okoz.
Pajzsmirigy alulműködés esetén a hormonpótlás nem megfelelő beállítása is csontvesztéshez vezethet. Ez főleg a menopauzában lévő nők esetében gyakori.
Magyarországon a 60 év feletti lakosság egyharmadának D vitaminszintje csökkent. Mérsékelt hiányban már megfigyelhető a csontvesztés fokozódása, izomfájdalmak, járásbizonytalanság jellemző, melynek következtében nő az elesési kockázat.
D vitamin hiányában (<20ng/ml) a csontszövet mineralizációja (ásványi anyag beépülése) elmarad és csökken a kalcium felszívódása a bélben.
Felszívódási zavarok, hasnyálmirigy - és májbetegségek hatása a csontra:
A vékonybél betegségeiben csökken a táplálék és ezzel a fontos ionok, vitaminok felszívódása. Ilyen például a Ca (kalcium) D és K vitamin. Ezek hiánya csontvesztéshez vezet. Ez jellemző diffúz vékonybélbetegségben mint pl. coeliakia, Crohn betegség.
A gyulladásos bélbetegségben, mint pl. IBD a felszívódási zavaron kívül a gyulladásos anyagoknak, úgynevezett mediátoroknak (IL1, IL2, IL6, TNFα) és a citokineknek is jelentős szerepük van. Ehhez még hozzájárul a gyulladásos bélbetegségeknél alkalmazott, hosszantartó szteroid szedése is. A szteroid szedés során csökken a tesztoszteron és az ösztrogénszint, csökken az izomerő, növekszik a vizelet kalcium kiválasztása. Ez tovább fokozza a csontvesztést.
Hasnyálmirigy (pancreas) kiválasztó funkciójának csökkenése, elégtelensége esetén csökken a lipáz mennyisége. A zsírbontás csökken, a felszívódás romlik, ennek következtében a zsíroldékony vitaminok felszívódása zavart szenved. A zsírok kalciumszappan formájában kiürülnek a szervezetből, mely a kalciumürülést fokozza. Végeredményben csökkent a kalcium, magnézium, valamint a D és K vitamin felszívódás.
Májbetegségek több ponton keresztül okozhatnak eltérést a D vitamin és kalcium anyagcserében. Az epesavak hiányában a D-, K vitamin és a Ca felszívódása zavart szenved. A májbetegek között is jelentős a kortikoszteroid, illetve immunoszuppresszív gyógyszereket szedők száma, melyek szintén negatív irányban mozdítják el a csontanyagcserét.
Az alkohol direkt toxikus hatású az osteoblastokra, a csontépítő sejtekre.
A fenti betegekre általában jellemző az alacsony testtömeg index (BMI), ami alacsonyabb csonttömeggel (BMD) jár.
- 45 éves elmúlt nő
- 60 éves elmúlt férfi
- Szülőknek volt csontritkulása
- Önnek felnőtt korában volt csonttörése
- Korai, vagy valódi menopauzában van?
- Dohányzik?
- Alkoholt és/vagy kávét napi rendszerességgel fogyaszt?
- Szed, vagy szedett rendszeresen hormontartalmú gyógyszert?
- Kezelik Önt reumatoid artritisszel, vagy pajzsmirigy betegséggel?
- Korlátozott a mozgásban és/vagy más okok miatt keveset mozog?
DEXA: Dual Energy X-ray Absorptiomerty (Kettős foton elnyelődés)
A DEXA betűszó, mely a képalkotás módját határozza meg.
Fizikai alapja: a foton nyalábot röntgencső és speciális filterek segítségével hozzák létre. A sugárnyaláb intenzitásának növelésével a vizsgálat felbontóképessége és ezzel pontossága növekszik, a vizsgálati idő csökken.
A csontsűrűség vizsgálata - osteodenzitometria
Csontsürűségnek - denzitásnak - a klinikumban az egységnyi felületű csont ásványianyag tartalmát nevezzük, mértékegysége g/cm2. (Vagyis nem a fizikai értelemben vett, térfogategységre számított sürűséget mérjük, hiszen annak mértékegysége g/cm3.) A csontsürűség mérése alapján lehetséges a törési kockázat becslése, a betegség nyomon követése, ill. a bevezetett terápia hatásosságának lemérése.
A denzitometria elve: Ismert intenzitású sugárforrásból jól fókuszált nyaláb halad át a csonton. A sugárzás egy része a csontban elnyelődik, a többi továbbhalad, ennek mennyiségét detektáljuk.
Az első denzitométerekben 125I izotópot használtak. Ezzel csak olyan testrész volt mérhető, melyben a csont a felülethez közel helyezkedik el, lágyrészborítása szinte elhanyagolható (radius, tibia, sarok). Azonban kiderült, hogy az alkarmérések alapján nem elég megbízható a törési kockázat becslése, mivel osteoporosis esetén leggyakrabban a csigolyákon ill. a medencecsontokon alakul ki törés. Ezért ma már kettős energianívón sugárzó készülékeket használnak, és az izotóp sugárforrást röntgencsőre cserélték (DXA, DEXA = Dual-Energy-X-ray-Densitometer). Ezzel a módszerrel a csigolyák ill. a combnyak is vizsgálható.
A mérés során meghatározzák a vizsgált csont ásványi anyag tartalmát (BMC = Bone Mineral Content) és sürűségét (BMD = Bone Mineral Density). A mért sürűségértéket összehasonlítják, az azonos nemű fiatal egyének csúcs-csontsűrűségével, és az attól való eltérést szórásegységben (SD) határozzuk meg. Az így kapott értéket T-score-nak nevezzük. A T-score a törési rizikó nagyságát mutatja. 1 SD eltérés megduplázza a törési rizikó nagyságát.
Értékelése:
- 1 SD még normálisnak tekinthető,
- 1 és - 2,5 SD csökkent csontsürűség (osteopenia)
- 2,5 SD alatt osteoporosis
A másik használatos viszonyszám a Z-score: ez a nemben és korban illesztett egészséges populáció átlagától való eltérést mutatja, szintén SD-ben kifejezve. (Vagyis azt mutatja meg, hogy az egyén csontsűrűsége mennyire tér el az azonos nemű és korú egészséges emberek átlagától.)
A csontozat különböző helyein mért ásványi anyag tartalom nem feltétlenül azonos. Éppen ezért ott kell a vizsgálatot végezni,ahol a legnagyobb a törési kockázat,vagyis postmenopausás osteoporosis gyanúja esetén a csigolyákon, senilis osteoporosisnál pedig a combnyakon.
A vizsgálat megismétlésére a terápia bevezetését követően 1 év múlva van szükség. A változás csak akkor ítélhető meg, ha a vizsgálatot ugyanazon a csonton, és ugyanazzal a készülékkel végzik. Kezelésben nem részesülő egyénnél rizikótényezők esetén (pl. menopausa idején) 1, egyébként 2-3 évenként ajánlott a vizsgálat a csontvesztés kiszűrésére.
Egyéb vizsgálati módszerek
Quantitatív Computer Tomográfia (QCT): Az egyetlen mérési mód, amellyel a kortikális és trabekuláris csont sürűsége külön-külön határozható meg.
Ultrahangos csontsűrűség mérés: az ujjpercek, a sarok és a tibia mérhető vele. Ez közepesen korellál a gerinc és a csípő csontsűrűségével. Ezért a módszer szűrésre alkalmas, de a terápia nyomon követésére nem
Csontscintigraphia: Izotópvizsgálat, mely a csont szerkezeti eltéréseit, idegen szövet megjelenését és eloszlását jelzi a csontban. Elsősorban rosszindulatú daganatok ill. metastasisok, kimutatására használják.
A csonttömeg és ásványi anyag tartalom mérése általában a csípőcsonton és az ágyéki gerincen történik. A vizsgálat néhány perc. Ezután következik az értékelés a szoftverek segítségével asszisztens és orvos által. Az ágyéki gerinc csigolyáinak csontsűrűsége egyenként mérhető, a csípőcsont különböző területeire vonatkozóan is külön adatokat nyerünk. A mért sűrűségértéket a készülék szoftvere összehasonlítja, az azonos nemű fiatal egyének csúcs-csontsűrűségével, és az attól való eltérést szórásegységben (SD) határozza meg. Az így kapott értéket T-score-nak nevezzük.
A nemzetközi gyakorlatban elterjedt, de Magyarországon még kevés helyen alkalmazzák az úgynevezett, WHO által kontrollált töréskockázat számítást. Az interneten elérhető nemzetközi oldalon a FRAX (Fracture Risk Assessment Tool) alapján töréskockázatot számítunk, melyhez számos adatot kell közölni. (ez csak egy segédlet a számításhoz, a beteg adatait az oldalon nem kell tárolni!) A teljesség igénye nélkül: testsúly, magasság, dohányzás, megelőző törések, és a DEXA-val mért csontsűrűség a csípőtájon T score értékben. Így %-ban adjuk meg a törés kockázatát.
Az intézetünkben lévő készülék utolsó generációs, digitális, magas precizitású, alacsony dózissal működő berendezés, mely alkalmas a teljes test csontsűrűségének és ásványi anyag tartalmának a mérésére is, lebontva a különböző testrészekre, a koponyacsonttól a lábig.
A vizsgálat megismétlésére a terápia bevezetését követően 1 év múlva van szükség. A változás csak akkor ítélhető meg, ha a vizsgálatot ugyanazon a csonton, és ugyanazzal a készülékkel végzik.
Fájnak az ízületei, reggel alig tud elindulni? Fájdalomcsillapítókon él? MIÉRT? A csodás alpesi iszapkezelés külsőleg és belsőleg is könnyű mozdulatokat biztosít Önnek! Ne várja meg a műtétet!
Alpesi iszap, az évezredes gyógyító szer A természet műhelyében, a leopoldskroni felszíni gyógyiszapkészletben egyedülálló hatású anyag rejlik, amelyet az emberek már 1820 óta használnak. Tudományosan bizonyított, hogy ez a kincs egyike Európa legértékesebb gyógyiszap készleteinek. A gyógyító alpesi iszap összesen több mint 350 különféle gyógynövény hatóanyagait tartalmazza, amelyek együttesen eredményezik a gyógyító alpesi iszap kitűnő hatását. A gyógyászati gyakorlatban a kémiai alkotórészek közül a huminsav a legfontosabb.
|
|
Vizsgálat helyszíne:
Országos Gerincgyógyászati Központ
DEXA oszteoporózis rendelő
1126 Budapest, Királyhágó u.1.-3.
Bejelentkezés:
+36-1-489-5200
+36-30-482-2029
e-mail:
rita.kricbacher@bhc.hu
takacsildikodr@gmail.com
Rendelési idő:
hétfő, szerda, csütörtök: 8-14 óráig
kedd: 14-20 óráig
Iszapkezelés:
hétfő, csütörtök: 15-19 óráig
Web: http://www.csontritkulasmeres.hu