Munkaerőhiány - Kérdőíves felmérés összegzése
Módszertan részletes kialakítása
Arra a kérdésre kerestük a választ, hogy: “Mik a piaci igények az innovatív technológia és a modern foglalkoztatási formák bevezetésével kapcsolatban? A probléma megoldására módszertant dolgoztunk k és különböző modern technikai eszközöket egzoszkeletonokat és kollaboratív robotokat próbáltunk ki valós termelés során a munkafolyamatba beépítve. Rgyértelművé vált, hogy a pilot projekt során kipróbált technológiák kifejezetten alkalmasak a munkavégzés során felmerülő mindennapi egészségügyi kockázatok csökkentésére, továbbá kimutatható hatékonyság növekedés is.
Az exoskeletonok integrálása minden esetben könnyebb feladat volt, mivel semmilyen módosításra nem volt szükség a meglévő folyamatokban. A dolgozók is legtöbb esetben nyitottan álltak a termékek használatához.
A kollaboratív robotok alkalmazása komolyabb tervezési feladattal jár, bár jól látható volt a pilot projektek során, hogy 1-2 hét alatt ezen technológia is könnyű szerrel illeszthetővé vált a kiválasztott feladatok esetében. Ugyanakkor ennyi idő alatt a robotok esetében még valós egészségügyi változás nem mérhető.
A projektben alkalmazott új, kollaboratív és exoskeleton robot technológia bevezetése megoldást jelenthet a munkaerő-piaci kihívások egy részére. A korai munkaerő elhasználódást az egészség megőrzés által csökkenti, míg a munkaerőhiány kezelésében a megbetegedések csökkenésével, a táppénz miatt kieső munkaórák minimalizálását segíti elő. Továbbá hosszútávon javítja a foglalkoztathatóságot, a munkavállalók alkalmazkodóképességét egészség érzetét és munkakörülményeit így fokozva a termelékenységüket.
Ezen technológiák integrálása a Számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása nemzetgazdasági ágazatban és más ágazatokban is gyorsan, könnyen, hatékonyan megoldható viszonylag alacsony költséggel.
Javaslatcsomag
Kutatásunk igazolta, hogy a mozgásszervi megbetegedések továbbra is vezető helyen vannak a gyártósori munkavállalók tekintetében a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása nemzetgazdasági ágazatban. Mivel a mozgásszervi megbetegedések a gyártósori munkásoknál nem ágazat specifikusak, hanem a fizikai és pszichés leterhelésből adódnak, felmérésünk eredményei más iparágakra is adoptálhatóak. Javasoljuk a kutatás kiterjesztését és az eszközök kipróbálásának lehetőségét más nemzetgazdasági ágazatokban is, akár ágazat független módon egy komplex kutatás keretében.
A rövid teszt időszakunk azt mutatta, hogy az exoskeleton eszközök használatával csökkenthetőek az egészségi kockázatok a gyártósori munkavállalóknál, és bár hosszabb távú hatásait ezen projekt során nem mérhettünk, a szakirodalom egyértelműen az eszközök pozitív hatásairól ír az egészség megőrzésben. Az exoskeleton használatának előnyei a gyártósori munkavállalók esetében nem köthetők csak a vizsgált nemzetgazdasági ágazathoz, azok más iparágakra is adoptálhatóak. Alapkérdésnek fogalmaztuk meg, hogy szükséges-e a munkáltatónál eszköz szintű fejlesztés az új technológia bevezetéséhez? A Pilot projekt tapasztalatai alapján a mind szélesebb körű alkalmazáshoz javasoljuk az eszköz beszerzését és/vagy bérlését kormányzati támogatással elősegíteni. Megfontolásra ajánljuk a következő pályázati ciklusban a beszerzést és használatot támogatható pályázati célként meghatározni.
Az exoskeletonok egészségmegörző és javító hatásából kiindulva javasoljuk az ártámogatásukat csakúgy, mint az orvosi segédeszközök esetében.
Kobotok esetében a fentebb írtakkal megegyező eredményre jutottunk, így javasoljuk az eszközök beruházásának támogatását a munkáltatók számára, kiemelten a veszélyes és monoton munkafolyamatokra fókuszálva.
A pályázati projekt egyik tapasztalata, hogy az elméleti Ipar 4.0 oktatások ösztönzésén túl kiemelten fontosnak tartjuk a gyakorlati képzéseket, mind az ágazat szereplőinek, mind más iparágakban. Szembeötlő volt a különbség a munkáltatók és a munkavállalók hozzáállásában, miután a gyakorlatban próbálhatták ki és tapasztalhatták meg a modern technikai eszközök hatékonyság növelő és egészségre gyakorolt pozitív hatásait
Összefoglaló
A kutatás és a módszertan kidolgozása mellett a pályázat megvalósításának szerves része az úgynevezett “Pilot Projekt”, amelyben azt modelleztük és mértük, hogyan segítheti a kollaboratív robottechnika és az exoskeleton megoldások alkalmazása az emberi munka hatékonyságának növelését, és a munkavégző képesség hosszú távú megőrzését valós üzemi körülmények között, a napi munkafolyamatba beépítv. A kidolgozott eljárások gyakorlatba való átültetése érdekében komplex probléma megoldást kínáltunk a Pilot Projekt-ben résztvevő cégek számára. Kész receptet és összegyűjtött jó gyakorlatokat adtunk a kollaboratív és exoskeleton robottechnológia munkáltatóknál történő bevezetéséhez így elősegítve hazánkban az ipari automatizálás terjedését.