Kinek elérhető a mesterséges intelligenciában levő potenciál?
Tagadhatatlan, hogy a mesterséges intelligencia egyre több dologra képes és több területen segíthet az embereknek – betanítása azonban állandó költséget jelent, ezért egy elemzés szerint nem mindenki engedheti meg magának.
Egyre fejlettebb és egyre több területen nyújthat segítő kezet a mesterséges intelligencia napjainkban az embereknek.
A The Register oldalán megjelent egy írás, amely a használattal járó költségekre is felhívja azonban a figyelmet – tudatta a bitport.hu.
Tény, hogy a generatív mesterséges intelligencia mára igen hasznos szöveg – és képalkotó képességgekkel bír, s bizonyos munkaköröket ki is válthat.
A The Register ugyanakkor rámutat arra, hogy ezek az MI-modellek – manapság a ChatGPT, a Dall-E-2, a Stable Diffusion számítanak a legkeresettebbnek - folyamatos újratanítást igényelnek, ha ez elmarad, az eszközök rövid időn belül elavulttá válhatnak – hiszen a környezet gyorsan fejlődik.
Egyre fejlettebb és egyre több területen nyújthat segítő kezet a mesterséges intelligencia - de költséges is
Ezeket a modelleket hatalmas adathalmazokon képezik ki, vannak proof-of-concept alkalmazásaik és előre betanított termékeik.
Természetesen mindez lényegesen kitolja a felhasználási lehetőségek körét, ugyanakkor, az előre kiképzett modellek eltarthatósága korlátozott, rendszeresen szükséges átképezni őket ahhoz, hogy hatékonyak legyenek – írta meg a bitport.hu.
Vagyis, sokakat meggyőznek ezek a mesterséges intelligencia-eszközök, későbbi tanításuk azonban nem nevezhető olcsó dolognak.
Nehéz megtervezni a várható költségeket is, számos változót kell figyelembe venni. A The Register felhívja a figyelmet arra, hogy például a GPT-3 esetében aránytalanul magas a folyamatok költsége és a hardverigény is, s akkor még nem esett szó a későbbi kiadásokról.
A lap elemzése rávilágít, hogy rendszeres, meghökkentő összegeket jelentene a működtetésük, még akkor is, ha feltesszük, hogy valamiért a későbbiekben az MI-modellek fejlődési üteme nem haladja meg a hardverekét.
Mindez arra utal, hogy a masszív nyelvi feldolgozó modellekben rejlő teljes potenciál kiaknázását csak a nagyvállalatok engedhetik meg maguknak, a csökkenő hozadék elve alól a mesterséges intelligencia sem jelent kivételt - adta hírül a bitport.hu.
Éppen ezért, a The Register szerint megszaporodhat a konkrét alkalmazásokhoz igazított MI-modellek mennyisége, melyeket telepíteni és képezni is lehet a felhasználói hardvereszközökön. Egy-egy feladat elvégzésére, üzleti felhasználásra ezek is tökéletesen alkalmasak lehetnek.
A cél az lenne, hogy a jövőben megjelenő termékek középszerűek legyenek. A mesterséges intelligencia ugyanis akkor térül meg, ha már megfelelőek, de kevesebb pénzért szerezhetők be az MI-modellek, mint amennyibe az emberi munkaerő kerül – írta a bitport.hu.
L.A.