Újabb magyar nagyvállalati beruházás indult külföldön
Oroszországban, Tatárföldön kezdett újabb beruházásba egy magyar nagyvállalat - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Oroszország egyik régiójában, Tatárföldön kezdett beruházásba a MOL és a Pannon Egyetem. A közös beruházás által különleges technológián alapuló gumibitumen gyárt épít a MOL. Az építés megnyitója a tatárföldi Nyizsnyekamszk város közelében volt, ahol Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is felszólalt. A külügyminiszter elmondta, hogy új korszak indult a magyar gazdaság életében, hiszen egyre több az olyan magyar nagyvállalat, amelyek képesek jelentős beruházásokat végrehajtani külföldön.
"Magyarország mindig is nyitott gazdasággal rendelkezett, de ez azt jelentette, hogy a külföldről Magyarországra érkező beruházások nagy jelentőséggel bírtak. Mostanra azonban új korszak kezdődött azzal, hogy vannak olyan magyar vállalatok, olyan regionális multik, amelyek külföldön jelentős és versenyképes beruházást tudnak végrehajtani. A legnagyobb és legerősebb ilyen magyar multi a MOL” - hangsúlyozta a külügyminiszter.
Szijjártó Péter és a tárgyalófelek Tatárföldön, a beruházás helyszínén
Szijjártó Péter kiemelte, hogy a MOL már eddig is jelen volt Oroszországba, hiszen naponta 4,5 ezer hordó olajat termel ki a vállalat az országban. A külügyminiszter szavai szerint a magyar-orosz gazdasági kapcsolatokban fontos szerepet tölt be a tatárföldi régió, hiszen Magyarország ebben a régióban végzi a második legtöbb kereskedelmi tevékenységet az oroszországi régiók közül. Az idei első negyedévben közel 100 millió dollárral nőtt Magyarország Oroszországgal folytatott kereskedelmi tevékenysége a miniszter szerint.
Az építés megnyitóján a Tatár Köztársaság elnöke, Rusztam Minnyihanov is felszólalt: "Tatneft, a Taneco és Mol Group összefogásában 2023 első felében befejezendő beruházás kapacitása évi 25 ezer tonna lesz, amely Tatárföld igényeinek egyötödét fogja fedezni. a Mol technológiája alapján gyártott gumibitumennel borított út hő- és kopásállósága kiválónak bizonyult a kétéves próbán."
A beruházás a Tatneft csoport leányvállalatának, a Taneco telephelyén valósul meg. A MOL nagyberuházását a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség 2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással segíti. Magyarország eddig az egyetlen Európai Uniós tagállam, amely főkonzulátust nyitott az oroszországi Tatárföldön.
Forrás és képek: MTI, Szijjártó Péter hivatalos Facebook-oldala
CS.SZ.